Materiał dydaktyczny1 lipca 2015
"Na balu z Kopciuszkiem"
Tematy:2627dcfb-361e-472b-b209-1b7b09e1e608, 6637041e-e237-41aa-9d7c-d1c0db907811, b2c1b1ad-4066-4488-b300-e72379916f74, fc870c3f-c76f-4d5b-8b7d-450155be578f
Grupy wiekowe:bd5fc921-22e1-46ec-86a8-811fcf65b801, aaba6a50-c461-4af5-b4d6-39948b21e959
Scenariusz zajęć
1. Prowadząca : Anna Talewska
2. Data : 22. 01. 2014r.
3. Temat : Kopciuszek na balu"
5. Cele ogólne :
• Dotarcie do małego czytelnika,
• Rozbudzanie i skuteczne podtrzymywanie zainteresowań,
• Poznawanie uniwersalnych wartości przez pryzmat doświadczeń bohaterów baśni,
• Doskonalenie pamięci , zdolności kojarzenia ,
• Praktyczne wykorzystanie wiedzy i doświadczeń
6. Cele operacyjne : dziecko
• chętnie słucha
• utożsamia się z bohaterami ,
• wykazuje aktywność podczas wykonywanie różnorodnych zadań ,
• dziecko tworzy i współtworzy i współpracuje w grupie ,
• rozwija zainteresowania ,
• dobrze się bawi
7. Środki dydaktyczne :
• rekwizyty nawiązujące do treści bajki pt. "Kopciuszek" (groch , talerz , pantofelek , fartuszek , czepek , zegar , dynia ….) ,
• Zaadresowany list dla dzieci od kopciuszka ,
• Płytka cd. z tańcem ,
• Kartki papieru .
8. Metody :
• Słowna – rozmowa , objaśnianie
• Czynna – zadań stawianych dziecku ,
• Aktywizująca " burza mózgów" .
9. Formy pracy :
• Z całą grupą ,
• Indywidualna ,
10. Przebieg zajęcia :
• Tajemnicze ślady w Sali – porozrzucane rekwizyty (miska z grochem , fartuszek, pantofelek , miotła )
• Przesyłka – list przyniesiony przez listonosza ,
• Odczytanie listu przez N. z pomocą dzieci ,
• "Burza mózgów" – poszukiwanie odpowiedzi wyjaśniającej sformułowanie "Dobre Serce". Poszukiwanie sposobów pomocy kopciuszkowi ,
• Poszukiwanie autora listu. Przeszukiwanie baśni ,
• Dobieranie odp. przymiotników( kartoniki) do określania cech Kopciuszka.
• Wykonanie sukni dla kopciuszka. Wypełnienie schematu sukni zaczętymi ślaczkami ,
• Bal. Wirujący walc. Taniec na kartkach papieru. Po każdej przerwie kartka zostaje zmniejszona. Wygrywa ten kto najdłużej utrzymał się na coraz mniejszej kartce papieru. Wyłonienie królowej i króla balu ,
• Napisanie listu zapraszającego Kopciuszka do przedszkola.
1. Prowadząca : Anna Talewska
2. Data : 22. 01. 2014r.
3. Temat : Kopciuszek na balu"
5. Cele ogólne :
• Dotarcie do małego czytelnika,
• Rozbudzanie i skuteczne podtrzymywanie zainteresowań,
• Poznawanie uniwersalnych wartości przez pryzmat doświadczeń bohaterów baśni,
• Doskonalenie pamięci , zdolności kojarzenia ,
• Praktyczne wykorzystanie wiedzy i doświadczeń
6. Cele operacyjne : dziecko
• chętnie słucha
• utożsamia się z bohaterami ,
• wykazuje aktywność podczas wykonywanie różnorodnych zadań ,
• dziecko tworzy i współtworzy i współpracuje w grupie ,
• rozwija zainteresowania ,
• dobrze się bawi
7. Środki dydaktyczne :
• rekwizyty nawiązujące do treści bajki pt. "Kopciuszek" (groch , talerz , pantofelek , fartuszek , czepek , zegar , dynia ….) ,
• Zaadresowany list dla dzieci od kopciuszka ,
• Płytka cd. z tańcem ,
• Kartki papieru .
8. Metody :
• Słowna – rozmowa , objaśnianie
• Czynna – zadań stawianych dziecku ,
• Aktywizująca " burza mózgów" .
9. Formy pracy :
• Z całą grupą ,
• Indywidualna ,
10. Przebieg zajęcia :
• Tajemnicze ślady w Sali – porozrzucane rekwizyty (miska z grochem , fartuszek, pantofelek , miotła )
• Przesyłka – list przyniesiony przez listonosza ,
• Odczytanie listu przez N. z pomocą dzieci ,
• "Burza mózgów" – poszukiwanie odpowiedzi wyjaśniającej sformułowanie "Dobre Serce". Poszukiwanie sposobów pomocy kopciuszkowi ,
• Poszukiwanie autora listu. Przeszukiwanie baśni ,
• Dobieranie odp. przymiotników( kartoniki) do określania cech Kopciuszka.
• Wykonanie sukni dla kopciuszka. Wypełnienie schematu sukni zaczętymi ślaczkami ,
• Bal. Wirujący walc. Taniec na kartkach papieru. Po każdej przerwie kartka zostaje zmniejszona. Wygrywa ten kto najdłużej utrzymał się na coraz mniejszej kartce papieru. Wyłonienie królowej i króla balu ,
• Napisanie listu zapraszającego Kopciuszka do przedszkola.