Przedszkolowo
Materiał dydaktyczny30 czerwca 2015

Czekoladowe dzieło

Tematy:a6f97be5-7e81-4e64-b9db-90156e63b516
Grupy wiekowe:dc9e821c-ea69-4b57-849a-bfde9d19df9b, 4549ae02-3bdb-4021-bce1-55bed38dd763, aaba6a50-c461-4af5-b4d6-39948b21e959
Scenariusz zajęć
Temat: Czekoladowe dzieło
Grupa: 5 latki
Cel główny:
1. Rozwijanie ciekawości i kreatywności,
2. Zapoznanie się z historią powstania czekolady.
Cele szczegółowe:
1. Wzbogacenie wiedzy dzieci na temat czekolady,
2. Kształtowanie u dzieci umiarkowanego spożywania słodkości,
3. Samodzielne wykonanie czekoladowej inspiracji.
4. Rozpoznaje smak czekolady,
5. Degustuje własne wyroby.
Metody:
1. Aktywizująca,
2. Problemowa,
3. Podająca
Forma:
1. Indywidualna,
2. Grupowa,
Środki dydaktyczne:
1. Ilustracje przedstawiające historię czekolady,
2. Płyta CD,
3. Czekolada,
4. Posypki smakowe,
5. Bakalie,
6. Nożyki,
7. Fartuszki,
8. Chustki,
9. Wafle


Przebieg:
1. Powitanie – przywitanie wszystkich dzieci piosenką M. Bogdanowicz " Witaj…".
Witaj... (imię dziecka)! (x2) Jak się masz? (x2); 2) Wszyscy Cię witamy; 3) Wszyscy Cię kochamy; 4) Bądź wśród nas (x2). Uczestnicy zabawy patrzą na dziecko i machają do niego, zaglądają mu w oczy, wyciągają ręce w geście powitania I krzyżują ręce na piersiach po czym wszyscy chwytają się za ręce.
2. Wprowadzenie do zajęć – nauczyciel zadaje dzieciom zagadkę,
Jest brązowa, smaczna w sreberko owinięta,
Każde dziecko chce ją zjeść niczym cukierka?
3. Zabawa dydaktyczna – Nauczyciel zadaje pytanie, skąd się wzięła czekolada? Dzieci wymyślają własne historie powstania czekolady.
4. Zabawa dydaktyczna – szukanie w sali ilustracji, które przedstawiają historie powstania czekolady oraz porównanie jej do historii opowiedzianych przez dzieci.
5. Wykonanie czekoladowych inspiracji – każde dziecko otrzymuje wafle, krem czekoladowy, bakalie oraz posypki i tworzy swój własny pomysł na deser.
6. Ewaluacja zajęć – dzieci siadają w kole. Zastanawiają się, co było ważnego tego dnia, co zabiorą ze sobą do domu. Kolejno mówią: Pakuję swoją walizkę i wkładam do niej...